„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze…..niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.” Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał niepodległość. W wyniku zaborów w latach 1772,1793 i 1795 Polska przestała istnieć na mapie Europy, rozgrabiona terytorialnie przez Rosję, Austrię i Prusy. Nadzieja na lepsze czasy przyszła wraz z końcem I wojny światowej i klęską zaborców. Wtedy to, po ponad wieku Polska odzyskała suwerenność.

Rok 2018-wyznacza szczególną rocznicę tego święta-w tym bowiem roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbyły się uroczystości związane z tą wyjątkową datą. Władze i mieszkańcy miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą również uczcili pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat. Obchody święta rozpoczęły się uroczystym przemarszem korowodu ulicami miasta, złożonego z przedstawicieli władz gminy, radnych, strażaków, dyrektorów szkół, uczniów, przedszkolaków niosących flagę Polski i mieszkańców gminy, do kościoła p.w. W.N.M.P gdzie odbyła się Msza Św. w intencji ojczyzny. Przed nabożeństwem występ artystyczno-wokalny, nawiązujący do wydarzeń sprzed stu lat zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Chalinie.Następnie punktualnie o godzinie 12.00 odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję  „Hymnu dla niepodległej”-polegającą na wspólnym śpiewaniu hymnu. Mszę Św. odprawił ksiądz wikariusz Sebastian Krupniewski, a kazanie wygłosił ksiądz kanonik Henryk Lewandowski-proboszcz dobrzyńskiej parafii. W wygłoszonej homilii ksiądz Lewandowski podkreślał jak ważne jest w dzisiejszych czasach  umacnianie wartości patriotycznych i wiary w Boga. Przestrzegał również przed pogłębiającym się podziałem społeczeństwa co w konsekwencji może doprowadzić do kryzysu suwerenności Polski. Ksiądz Henryk wzywał także do lokalnego patriotyzmu. Po Mszy Św. korowód dowodzony przez Józefa Pilarskiego-Członka Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Dobrzyniu nad Wisłą,przemaszerował pod pomnik 950-lecia Dobrzynia nad Wisłą, gdzie poszczególne delegacje na czele z Wiceburmistrzem Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Krzysztofem Głowackim i Skarbnik Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Agnieszką Ziółkowską złożyli kwiaty. Chwilę później korowód ruszył ponownie ulicami miasta kierując się w stronę Dobrzyńskiego Domu Kultury „ŻAK”, gdzie zakończył swój pochód. Ostatnim akordem uroczystości był gorący poczęstunek, na który zaproszono wszystkim uczestników uroczystości.